4.000 pachete de tigarete descoperite de politistii de frontiera, la Raducaneni

Politistii de frontiera din cadrul Sectorului Politiei de Frontiera Raducaneni, in colaborare cu autoritatile de frontiera din R Moldova, au desfasurat o actiune pe linia combaterii contrabandei cu tigari, în urma careia  au identificat patru persoane, cetateni din R Moldova, care încercau sa introduca ilegal în tara, peste râul Prut, 4.000 pachete tigari de contrabanda. În data de 27 februarie a.c., în cadrul unei actiuni de colaborare cu autoritatile de frontiera din R. Moldova, pentru valorificarea unor informatii, politistii de frontiera din cadrul Sectorului Politiei de Frontiera Raducaneni, judetul Iasi, au desfasurat o actiune specifica pe linia prevenirii si combaterii contrabandei cu produse accizabile.
Astfel, pe timpul executarii misiunii, politistii de frontiera au descoperit, pe directia localitatii de frontiera Gorban, trei barbati care transportau opt colete voluminoase învelite în folie de plastic de culoare neagra.
Lucratorii nostri au procedat la legitimarea barbatilor si au stabilit ca acestia sunt cetatenii din Republica Moldova, Tudor R., Andrei J. si Ivan M.,  cu vârste cuprinse între 21 si 26 ani.
În urma inventarierii celor opt colete a rezultat un numar de 80.000 tigarete, în valoare de 44.200 lei, care au fost ridicate în vederea confiscarii.
Totodata, politistii de frontiera români au procedat la informarea omologilor din Republica Moldova despre evenimentul de frontiera produs, iar autoritatile de frontiera din Republica Moldova au informat ca, în urma cercetarilor efectuate, au identificat o persoana implicata în activitatea infractionala.
În cauza lucratorii nostri au întocmit barbatilor lucrare penala sub aspectul savârsirii infractiunilor de contrabanda si trecere frauduloasa a frontierei de stat.
Tigaretele au fost ridicate în vederea confiscarii.
Cercetarile continua împreuna cu autoritatile de frontiera din R. Moldova, în vederea stabilirii întregii arii infractionale si depistarii tuturor persoanelor implicate.

Lasă un răspuns

Your email address will not be published.

ARTICOL PRECEDENT

Liga 1 gratuit pentru abonatii Digi Mobil, prin aplicatia Digi Online

URMĂTORUL ARTICOL

Astarastoae: nu exista la UMF Iasi mai mult de 20 de profesori care iau mita

Ultimele știri de la Comunicate de presa