O mie de simpatizanti din PSD Iasi au plecat sambata dimineata pentru a participa la Bucuresti la lansarea in cursa pentru alegerile prezidentiale a lui Victor Ponta. Oamenii spun ca au primit cate 100 de lei ca sa participe la eveniment, iar mancare si bauturile au fost date tot de catre organizatori.
FILMARE CU CARMERĂ ASCUNSĂ:
„Participant: Ne-a dat bani. (…) 100 de lei.
Reporter: 100. Şi vă convine aşa? Mergeţi şi la Bucureşti, vă plimbaţi…
Participant: Dar de ce să nu mergem? Mergem, ne plimbăm. (…) Ne-au adus ei, ne-a luat după seria de buletin.
Reporter: După ce criteriu v-au ales?
Participant: Depinde”.
Unii dintre simpatizanţi spun au vrut să vină la Bucureşti ca să-şi susţină de aproape favoritul în cursa pentru Controceni: „Mă trezeam şi la ora 2:00, numai să merg. Nu vă daţi seama cât îl simpatizez eu pe băiatul ăsta! Şi voiam să văd şi Arena Naţională, fiindcă am înţeles că România va găzdui patru meciuri în 2020”, spune un bărbat.
„Fiindcă vedem un viitor mai bun şi sperăm să fie mai bine cu el”, explică un tânăr.
„O să iasă preşedinte domnul Ponta”, declară încrezător un altul.
Organizatorii s-au ocupat de tot pentru ca simpatizanţii PSD să nu ducă lipsă de nimic.
„Pentru dimineaţă am pregătit un sandwich. După masă avem alte resurse”, declară Sorin Iacoban, deputat PSD de Iași.
Și de la Cluj, 500 de social-democraţi au plecat spre Bucureşti cu autocare puse la dispoziţie de firma unui om de afaceri, membru al patridului. Iar din Timiș au plecat spre capitală tot 500 susținători ai lui Victor Ponta. Unii dintre ei au venit în faţa sediului PSD şi cu o oră înainte de plecarea autocarelor.
Citeste mai departe pe Digi24.ro