supercupa_romaniei

Steaua a castigat cu 3-0 in fata Petrolului. Ros-albastrii au marcat toate cele trei goluri in prima repriza, prin Nikolic (min. 21), Szukala (min. 32) si Pintilii (min. 42), si a câştigat pentru a sasea oara in istorie Supercupa Romaniei

Steaua s-a despărţit în această vară de golgeterul Raul Rusescu, marcator a 24 de goluri în sezonul trecut, dar trupa lui Reghecampf şi-a păstrat pofta de gol şi a marcat de trei ori în primul meci oficial disputat în acest sezon.
Roş-albaştrii au învins-o într-o manieră impresionantă pe deţinătoarea Cupei, Petrolul Ploieşti, câştigând totodată pentru a şasea oară Supercupa României, după victoriile din 1994, 1995, 1998, 2001 şi 2006.
Echipa a arătat aceeaşi poftă ofensivă dezvoltată în mandatul lui Reghe, iar pe lângă cele trei goluri marcate miercuri seara, pe Arena Naţională, Bourceanu a irosit o lovitură de la 11 metri, iar Gabi Iancu, Nikolic sau Latovlevic au irosit ocazii care ar fi putut face ca diferenţa de pe tabelă să fie mai mare.
Steaua a deschis scorul în minutul 21, prin Stefan Nikolic, care a reluat ca la antrenament în plasă o centrare perfectă a lui Cristi Tănase, dar din minutul 28 misiunea campioanei României a fost uşurată considerabil.
Arbitrul Ovidiu Haţegan a dictat penalty la intervenţia lui Manasse asupra lui Nikolic şi i-a acordat jucătorului de la Petrolul al doilea cartonaş galben, reducând formaţia ploieşteană la zece jucători de câmp. Bourceanu a ratat lovitura de la 11 metri, dar aceast lucru nu avea să aibă efecte asupra desfăşurării ulterioare a jocului. Roş-albaştrii au mai punctat de două ori până la pauză, graţie execuţiilor superbe ale lui Szukala (min. 32) şi Pintilii (min. 42), astfel că soarta partidei era deja pecetluită.
În rerpiza secundă a intrat în joc şi Piovaccari, atacantul italian împrumutat în această vară de la Sampdoria, însă acesta nu a arătat veleităţi deosebite, mai mult, a irosit neglijent singura situaţie de gol în care s-a aflat. În minutul 73 Bourceanu i-a oferit oportunitatea de a scăpa singur cu portarul Petrolului, însă Piovaccari a trimis neglijent în goalkeeper-ul advers.
Oricum, victoria cu 3-0 din Supercupă a fost pentru Steaua un test excelent înaintea meciului cu Vardar Skopje, programat săptămâna viitoare în turul doi preliminar al Ligii Campionilor, în timp ce Petrolul mai are multe de reglat până pe 18 iulie, când va juca în Liga Europa, cu Vikingur sau Inter Turku.
Cele mai importante faze ale meciului:
Min. 90 Finalul meciului.
Min. 85 Nicolae Stanciu întârzie şutul, deşi se afla în poziţie bună, iar apoi execuţia sa întâlneşte blocajul petrolist şi iese în corner.
Min. 79 Adi Popa reia puţin pe lângă vinclu, din interiorul careului.
Min. 78 Piovaccari s-a remarcat pentru prima oară în acest meci, însă într-un mod negativ. El a ratat nepermis din situaţie de singur cu portarul, trimiţând neglijent în goalkeeper-ul Petrolului.
Min. 70 Adi Popa încearcă un şut din prima, de la 25 de metri, însă vole-ul său se duce departe de poarta Petrolului.
Min. 66 Ultima schimbare la Steaua: Andrei Prepeliţă a intrat în locul lui Georgevski.
Min. 60 Atacantul italian Piovaccari, împrumutat în această vară de la Sampdoria, îşi face debutul la Steaua. El a intrat în locul lui Nikolic.
Min. 58 Stanciu i-a pasat scurt lui Latovlevici, care a şutat în forţă de la 22 de metri, dar balonul a fost deviat în corner de un apărător al Petrolului.
Min. 57 Schimbare şi la Steaua, Nicolae Stanciu a intrat în locul lui Gabi Iancu.
Min. 56 Dublă schimbare la Petrolul. Teixeira a intrat în locul lui Adrian Cristea, iar Romario l-a înlocuit pe Neag.
Min. 46 Steaua începe în forţă. Nikolic se descurcă excelent în careul Petrolului, dar e blocat în momentul şutului.
Min. 46 A început repriza secundă a Supercupei României.
Min. 45 Finalul primei reprize. În ultimul minut, Gicu Grozav a irosit cea mai mare ocazie a ploieştenilor, trimiţând pe lângă bară din câţiva metri. La pauză, Steaua – Petrolul 0-0.
Min. 42 GOOOL Steaua. Pintilii duce scorul la 3-0! Mijlocaşul Stelei a reluat spectaculos, de la 14 metri, din pasa lui Georgevski. Mingea s-a dus sub bară, lângă vinclu, iar roş-albaştrii se detaşează pe tabela de marcaj!
Min. 39 Pintilii îşi încearcă norocul de la 35 de metri, dar trimite departe de poarta apărată de Pecanha.
Min. 32 GOOOL Steaua! Aflat în centrul careului de 16 metri, Szukala a marcat cu capul, din centrarea lui Bourceanu. Căpitanul Stelei a executat perfect o lovitură liberă de pe partea dreaptă, iar fundaşul central al Stelei a câştigat duelul aerian cu apărătorii Petrolului. Steaua – Petrolul 2-0!
Min. 29 Bourceanu a ratat lovitura de la 11 metri! Căpitanul Stelei a trimis în dreapta lui Pecanha, dar fostul portar al Rapidului a reuşit să respingă! Rămâne 1-0 pentru Steaua, dar Petrolul joacă în zece jucători.
Min. 28 Penalty pentru Steaua, Manasse primeşte al doilea galben şi este eliminat!
Min. 25 Tătăruşanu se opune din nou excelent, la şutul lui Hoban, deşi era mascat de Gicu Grozav.
Min. 24 Tătăruşanu scoate de la vinclu, în corner, o torpilă trimisă de la 30 de metri de Guilherme.
Min. 23 Cristi Tănase a fost cel mai incisiv jucător al Stelei în aceatsă primă jumătate de repriză. Pe lângă pasa de gol el a mai avut câteva incursiuni frumoase în terenul Petrolului.
Min. 21 GOOOL Steaua! Nikolic a deschis scorul! Atacantul muntenegrean a reluat din câţiva metri, sub bară, o centrare perfectă de pe partea stângă, trimisă de Cristi Tănase! Steaua – Petrolul 1-0!
Min. 18 Replică a Petrolului. Grozav pătrunde pe partea stângă şi centrează pe jos în careu, pentru Hamza, dar mingea trece prin spatele atacantului ploieştean.
Min. 15 Ocazie uriaşă pentru Steaua! Iancu iroseşte cea mai mare ocazie a meciului. Singur cu Pecanha, acesta trage din câţiva metri în portarul Petrolului!
Min. 8 Gabi Iancu şutează din lovitură liberă, puţin pe lângă vinclul porţii Petrolului.
Min. 7 Manasse, de la Petrolul, primeşte primul cartonaş galben al meciului, pentru un fault asupra lui Adi Popa, la 30 de metri de poarta lui Pecanha.
Min. 5 Se joacă mult la mijlocul terenului, deocamdată nu s-a înregistrat nicio acţiune de poartă.
Min. 1 A început meciul Steaua – Petrolul, din Supercupa României.
Echipele de start:
Steaua: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Chiricheş, Latovlevici – Pintilii, Bourceanu – Ad. Popa, G. Iancu, Cr. Tănase – Nikolic.
Petrolul: Pecanha – Achim, Manasse, Neag, Guilherme – Mustivar, Hoban – Boudjemaa, Grozav, Ad. Cristea – Hamza.