Asociațiile studențești, Liga Studenților Economiști(LSE), Asociația Studenților Francofoni din Iași(ASFI), PRIME Iași și Asociația Studenților Pentru Psihologie Iași, membre ale Alianței Naționale a Organizațiilor Studențești din România, organizează miercuri, 8 aprilie 2015 o grevă japoneză prin care cer să conteze în procesul de alegere al rectorului.
Între orele 12:00 și 14:00, în fața corpului A al Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași, studenții vor primi o banderola albă pe care este scris „25%” și un flayer cu detalii despre contextul acestui protest.Motivul pentru care se organizează acestă manifestare este scăderea ponderii studenților din electoratul participant la alegerea rectorului. Dacă până în 2011 aceștia aveau un sfert din voturile în alegerile pentru rectori și decani, odată cu Legea Educației Naționale părerile studenților nu au mai contat atât de mult la alegerea rectorului, procentul participării lor variind între 3% și 20%, în funcție de universitate, iar părerile lor despre candidații la funcțiile de decani nu au mai contat deloc, fiind excluși total din procesul de selecție.„În Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, sunt aproximativ 800 de cadre didactice care ar participa la alegerea rectorului și un numar de cel mult 70 de studenți. De aici ne dăm seama că ponderea studenților, de la UAIC, în procesul de alegere al rectorului a scăzut de la 25% până la aproximativ 9%. Dacă Legea Educației Naționale nu va fi modificată cât mai repede posibil, astfel încât să rezolve acestă problemă, vor trece alți 4 ani în care părerea studenților nu va conta.” – a declarat Lucian Mușat, președintele Ligii Studenților Economiști Iași.
La nivel național, încă din anul 2011, ANOSR și-a manifestat în repetate rânduri nemulțumirea față de participarea studenților în procent de 25% din numărul total de voturi în alegerea rectorului, solicitând acest lucru la fiecare întalnire cu ministerul educației, organizând inclusiv proteste în centrele universitare din țară și în fața Ministerului Educației. Miniștrii Educației din ultimii 2 ani de zile și-au exprimat susținerea pentru creșterea participării studenților la alegerile pentru rectori cu fiecare ocazie cu care s-a discutat acest subiect, însă deși au fost emise nenumărate Ordonanțe de Urgență care au modificat Legea Educației Naționale, niciuna dintre ele nu a prevăzut modificări la procedura de alegere a rectorului.
Ultimele știri de la Social
Chiriile în creștere la Iași pe fondul admiterii 2025: câți studenți vin și la ce să
📸 Plângerile video din trafic, ignorate în masă: 80% sunt respinse de Poliția Rutieră. De ce
În ultimii ani, Iașiul a fost una dintre cele mai afectate zone din România în ceea
Cozonacul este unul dintre cele mai iubite deserturi de sărbători din România și este un produs
Rusia a pierdut până acum în Ucraina în jur de 200.000 de militari, morți sau răniți,
